7 עצות משפטיות למפיקים ומנהלי אירועי תרבות

עו"ד מוטי כהן

11/05/2021

מאמרים חדשים באתר

עותק של מצגת - זכויות יוצרים וסוגיות משפטיות לבוני אתרים

דיני אינטרנט – הרצאה לבוני ומעצבי אתרים

ai copyright

פסק דין: זכויות יוצרים ובינה מלאכותית

רוצה לקבל למייל את המגזין "עניין רוחני"?

שיתוף המאמר

אם אתם עוסקים בהפקת אירועים, מן הסתם יש לכם ה-מ-ו-ן על הראש – אישורים, ספקים, תוכן ולוגיסטיקה ותיאומים, המון תיאומים…

מבלי להמעיט מחשיבותם של כל אלו, יש כמה נושאים משפטיים שצריך לתת עליהם את הדעת.

במאמר הנוכחי לא אתמקד בהיבטי הבטיחות והרישוי שרלוונטיים לכל אירוע, אלא בהיבטים שנוגעים לפן האמנותי והתרבותי של ההפקה ואנסה לתת כמה עצות שימושיות שיוכלו לאפשר לכם לעבוד בראש שקט יותר וגם לצמצם פוטנציאל לסיכונים משפטיים.

אז הנה לפניכם : 7 עצות משפטיות למפיקים ומנהלי אירועי תרבות

 1. הזמנתם הופעה חיה לאירוע? – בהסכם מול האמן המופיע שימו לב לנקודות הבאות-
  • האם האירוע מתועד? אם כן, מה הזכויות של כל אחד מהצדדים בחומרי התיעוד? האם המפיק/מזמין רשאי להשתמש בתיעוד באתר, ברשתות חברתיות, ואם כן אז לאילו מטרות? האם האירוע משודר Live  במקביל? שימו לב שמצד אחד, המזמין נשא בעלות התיעוד והעריכה, מצד שני, מדובר ביצירת אמנות של המופיע ולא רוצים להגיע למצב של סכסוך סביב החומרים האלו. המלצה – הגיעו להסכמה מראש בכתב, ובמהלך המשא ומתן השתדלו לכבד את האמן ויצירתו. אם אתם פועלים בתעשיה,  תרצו שיצא לכם ולהפקות שלכם שם טוב בקרב האמנים והלהקות.
  • בלעדיות – כאשר מזמינים מופע מרכזי לפסטיבל או הפקה אחרת, תרצו להבטיח שהוא יהיה אטרקטיבי וייחודי ככל האפשר. תתאכזבו לגלות שאותו אמן מופיע ערב קודם בלוקיישן מתחרה, ש'יגנוב' את אור הזרקורים מההפקה שלכם ויפחית מהאטרקטיביות של ההפקה. כאן כמובן צריך להיות זהירים. חופש העיסוק הוא ערך עליון במשפט הישראלי ולא ניתן בקלות להגביל עיסוק של אמנים, לכן נשאף להימנע מהגבלות לא סבירות. אז מה אפשר לעשות? לקבוע גבולות סבירים והגונים – למשל הגבלה של שבוע-שבועיים לפני המופע באותו אזור גיאוגרפי. אדגיש שמהצד השני צריך להיות תגמול הגון כלפי המופיעים, שכן אי אפשר מהם לצפות לוותר על הופעות פוטנציאלות כאשר הם מתוגמלים בסכום זעום…
  • תמלוגים – הקפידו להסדיר תשלום תמלוגים לאקו"ם, לפדרציה או לגופים אחרים שגובים את התמלוגים לפי סוג המופע.
 2. קרדיטים – ציון קרדיט היא לא מחווה של רצון טוב מצד המפיק אלא חובה משפטית! המקור הוא בחוק זכויות היוצרים (סעיפים 45-46), שמחייב לתת קרדיט ליוצר. החוק מגדיר וקורא לזכות – זכות מוסרית –  והפרה שלה עלולה לעלות ביוקר. עד 100,000 ₪ להפרה, ללא הוכחת נזק!! (סעיף 56 לחוק זכויות יוצרים) למי צריך לתת קרדיט – לצלמי תמונות כמובן, לכותבים של שירים, מוזיקאים, מלחינים ובאופן כללי ליוצר העבודה. כמו כן חשוב שהקרדיט יופיע במקום סביר בנסיבות העניין.
 3. הגנה על השם והמוניטין של האירוע? אם מדובר באירוע כמו פסטיבל רצוי לשקול לרשום סימן מסחר על השם. מדוע? בקצרה, רישום סימן מסחר מגן על המוניטין והשם של האירוע ויוצר שכבת הגנה נוספת על המשאבים הרבים שהשקעתם בבניית המותג והתדמית. הוא מונע מאחרים להשתמש בשם זה (כולל אגב שימוש בשם של דומיין אינטרנט) ועל ידי כך להטעות את הקהל. רישום הסימן מקל עליכם לאכוף את ההפרות, למשל על ידי קבלת צו מבית המשפט. אלמלא הרישום, התהליך עשוי להיות ארוך יותר, מסובך וכרוך במשאבים נוספים.
 4. זכויות יוצרים – בכל התקשרות עם אמנים שמציגים בהפקת תרבות או אמנות, הקפידו לכלול סעיף לפיו האמן מצהיר כי הוא הבעלים של זכויות היוצרים ביצירה, או שהוא קיבל אישור להשתמש בכל היצירות מהבעלים. אי-הקפדה על סעיף כזה עשויה להגביר את החשיפה שלכם כמפיקים וכמנהלים אמנותיים לתביעה בגין הפרת זכויות יוצרים. נקודה נוספת בעניין זה – הגדירו בהסכמים מול האמנים, מהן זכויות השימוש שלכם כפסטיבל/הפקה ביצירות המוזמנות. למשל האם מותר לשדר אותן במקביל באתר? האם מותר לשדר או להציג אחרי סיום הפסטיבל?
 5. ביטוח יצירות – השווי של עבודות אמנות 'פיזיות' כגון פסלים, מיצבים, תמונות וכיוב' עשוי להיות גבוה מאד. לעיתים הן יחידות במינן ולא ניתנות לשחזור. לכן, אם אתם מזמינים להפקה עבודות  פיזיות, מהארץ  או מחו"ל, ראשית וודאו שהמשלוח מבוטח כראוי. חברות מסוימות מתמחות בשילוח עבודות אמנות. עצה – כאשר מקבלים שילוח, אם מדובר בעבודה רגישה, ניתן ואף מומלץ לתעד את פתיחת החבילה, כך ניתן להראות אם העבודה נפגעה במהלך השילוח או על ידי ההפקה. כמובן אל תשכחו לוודאו שקיים ביטוח שמכסה את כל הסיכונים האפשריים תוך כדי האירוע. 
 6. תיעוד – אתם בוודאי מזמינים צלמי וידאו וסטילס לתעד את האירועים. וודאו לערוך איתם הסכמים ולהגיע להבנות לגבי הבעלות בתיעוד, בידי מי נשארים הקבצים? מה כל צד רשאי לעשות עם העבודות, האם ההסכם כולל עריכה? כמה סבבי תיקונים יש במחיר הנקוב? חשוב מאד להגדיר את הדברים על מנת שלא תשאר עמימות. אם למשל אתם מעוניינים לקבל תיעוד מלא של הופעה, וכן קליפים קצרים ערוכים לצורך יח"צ, קבעו זאת מלכתחילה באופן מפורש. 
 7. ביטולים – הקפידו להסדיר בהסכמים מול המשתתפים בהפקה, מהם תנאי הביטול (של שני הצדדים להסכם)– עד מתי ניתן להודיע על ביטול , האם יש קנסות על ביטול ברגע האחרון? מה יחשב "כוח עליון" לצורך ההסכם. (זוכרים שהיתה קורונה לפני כמה חודשים…)?

ואחרי הכל, שימו את הבטיחות לפני הכול. אל תחסכו ביועצים ואל תעשו קיצורי דרך. הקפידו למלא אחר כל הוראות הרישוי וכל הנחיה של היועצים והבודקים. לצערנו בשנים האחרונות נתקלנו לא פעם במחדלים שעלו בחיי אדם, ושום הון שבעולם לא שווה פגיעה בנפש. 

את האישורים שמרו אצלם כדי שיהיה לכם תיעוד אחר מילוי ההוראות עד סיום האירוע.

**מי מכם שמעוניין בליווי משפטי בהפקת אירוע, מוזמן לפנות אלי לשיחת יעוץ ראשונה ללא עלות.

Photo by m on Unsplash

שיתוף המאמר

עורך דין מוטי כהן

מעניק ייעוץ משפטי שוטף ליזמים, חברות, עסקים, אמנים ויוצרים מכל התחומים, בנושאי קניין רוחני – לרבות חוזי עבודה, חוזים מול לקוחות וספקים, ייעוץ משפטי בנושא אינטרנט (עריכת תקנון, מדיניות פרטיות ותנאי שימוש), רישום סימני מסחר, הגנה על סודות מסחריים ומידע עסקי ועוד.

עוד מאמרים בנושא זכויות יוצרים סימני מסחר

דיני אינטרנט – הרצאה לבוני ומעצבי אתרים

פסק דין: זכויות יוצרים ובינה מלאכותית

מדריך משפטי לצלמים

דילוג לתוכן