איך להשתמש בתמונות בלי להפר זכויות יוצרים – 8 עצות חשובות ! – עדכון 2024

עו"ד מוטי כהן

27/04/2021

מאמרים חדשים באתר

מדריך משפטי לאתרי מכירות – 2024

זכויות יוצרים ובינה מלאכותית

זכויות יוצרים ובינה מלאכותית – החלטה תקדימית

רוצה לקבל למייל את המגזין "עניין רוחני"?

שיתוף המאמר

מבוא – על תביעות הפרת זכויות בתמונות

תביעות בגין הפרת זכויות יוצרים בתמונות נפוצות ביותר. בתי המשפט אינם מקלים ראש בפיצויים לנפגעים. כך למשל, פסק בית משפט השלום בירושלים פיצוי בסך 40,000 ₪ לצלם , לאחר שהסוכנות היהודית פרסמה ללא אישור ברשתות החברתיות צילומי נוף שלו,  שצולמו על ידי רחפן. (ברדוגו נ' הסוכנות היהודית ת"א (ירושלים) 57923-10-19 ). אתם בהחלט לא רוצים להיקלע למצב לא נעים כזה.

לכן לפני שאתם.ן מעלים תמונות או קטעי וידאו – ולא משנה אם זה לאתר, לבלוג או לרשתות חברתיות, כנ"ל לא משנה אם זה למטרות רווח או אחרות –  וודאו שאתם רשאים לעשות זאת. אם יש ספק עדיף להתייעץ או להימנע.

משרדי מעניק ייעוץ משפטי בתחום זכויות היוצרים, וכן מייצג תובעים ונתבעים בתביעות הפרת זכויות. ככל שאתם זקוקים לייעוץ מוזמנים ליצור קשר או להתקשר – 054-5445429.

אז בכל זאת,  אתם צריכים מדי פעם דימויים שילוו את הטקסטים או המצגות שלכם,

 מה האפשרויות החוקיות העומדות בפניכם?

  1. פלטפורמות אונליין – קיימות פלטפורמות חינמיות רבות, למשל Unsplash , Pixabay ואחרות. ניתן למצוא בהן המון תמונות לשימוש חופשי. חשוב לשים לב לאותיות הקטנות שמפרטות את תנאי רישיון השימוש, שכן הפרה שלהם עשויה להחשב הפרת זכויות יוצרים. למשל יש כאלו שאסורות לשימוש מסחרי, חלק מחייבות מתן קרדיט לצלם, יש כאלו שמותר לעבד ולשנות – למשל לשים על גביהן לוגו – ויש כאלו שאוסרות זאת.
  2. אתרים בתשלום – לא מרוצים מהתמונות החינמיות? ישנם אתרים בתשלום כמו shutterstock ואחרים. כנ"ל בסעיף 1 – שימו לב לתנאי השימוש בכל תמונה.
  3. שווה להכירCreative Commons ארגון ללא מטרות רווח שמנגיש יצירות רבות מאושרות לשימוש, מכל המדיומים – ציור, צילום, סאונד ועוד. כנ"ל – שימו לב לאותיות הקטנות.  מלבד פרויקט זה, יש ארגונים אחרים, אם תחפשו בגוגל "public domain" , "license free" או מונחים דומים תוכלו להגיע לכל מיני מאגרים כאלו ואחרים שאפשר להשיג דרכם צילומים. בישראל קיים המאגר "פיקיוויקי" , הוא אמנם עדיין לא מאד מפותח אבל מן הסתם יגדל ויתפתח עם הזמן.
  4. תמונות מקוריות! אתם מצלמים? יופי! כיום לכל אחד ואחת יש בכיס מצלמות איכותיות ועוצמתיות. כמובן שמותר לכם להשתמש ביצירות שלכם. פרסמתם יצירה שלכם? חשוב שתציינו קרדיט וציינו שכל הזכויות שמורות (הרי לא תרצו שמישהו יקח מכם צילום ללא רשות…). בהזדמנות זו אפשר לציין את החשיבות של תקנון אתר, שבו מפורטות בין היתר הוראות שקשורות לזכויות יוצרים בתוך האתר וגם הוראות שבאות להגן עליכם כבעלי האתר מפני סיכונים משפטיים.
  5. תמונות שפגה תקופת זכויות היוצרים והן חופשיות לשימוש – בישראל הכלל הוא שלאחר 70 שנים ממות היוצר זכויות היוצרים פוקעות, לכן כעקרון מותר לכם להשתמש בתמונה של צלם/ת ישראלי שנפטר עד 1950. אם אתם משתמשים בתמונות של צלמים מחו"ל אדגיש שבמדינות שונות חל דין שונה באשר להתיישנות ולכן וודאו לפני השימוש. לקריאה נוספת בנושא תקופת ההגנה על יצירות.
  6. קבלת רישיוןבקשו רשות! – תמיד עומדת בפניכם האפשרות לפנות לצלם.ת ולבקש ממנו רשות להשתמש בתמונה. תהיו מנומסים, תפרגנו בקרדיט מכל הלב ותחשבו אם יש דרך כלכלית או אחרת שבה אתם יכולים להודות לצלם.
  7. שימוש בכלי בינה מלאכותית – קיימות בשוק מגוון אפליקציות ופלטפורמות שמאפשרות ליצור תמונות או דימויים גרפיים בכלים של בינה מלאכותית – generative AI. גם כאן, חשוב לקרוא את האותיות הקטנות – כלומר את תנאי השימוש של הפלטפורמות. הבינו מה הזכויות שלכם ביצירות שיוצרת הפלטפורמה, האם מותר לעשות בהן שימוש מסחרי? כמו כן, עצם העובדה שאתם עושים שימוש בכלי בינה מלאכותית, לא מגן עליכם באופן מוחלט מפני הפרות. ולכן שימוש לב שאתם לא גורמים להפרת זכויות יוצרים , או מפרים סימני מסחר. במקרה של ספק מומלץ כמובן לפנות ליעוץ משפטי.
  8. שימוש הוגן ביצירות – נקודה אחרונה מורכבת יותר – החוק מתיר לעשות "שימוש הוגן" בתמונות. למשל – למטרת הוראה בבית ספר, או ביקורת. גם פארודיה תהיה מותרת במקרים רבים. יחד עם זאת, כאן מומלץ להתייעץ לפני השימוש או פרסום כי גבולות ה"שימוש ההוגן" לא תמיד חדים וברורים ועדיף להימנע מהפרת זכויות שעלולה להגרם.

אם אתם עוסקים בכתיבת תוכן, זכויות היוצרים זה בהחלט נושא חשוב, אולם יש כמה דברים נוספים שכדאי שתכירו.

כמובן אם מתעוררת שאלה או צורך ביעוץ, אתם מוזמנים לפנות אלי לשיחת יעוץ.

*האמור במאמר זה אינו בא כתחליף ליעוץ משפטי.

משרדי עוסק ביעוץ משפטי בנושאי זכויות יוצרים, קניין רוחני וליווי משפטי ביוזמות באינטרנט

קרדיט דימוי –

"Creative Commons" by Skley is licensed under CC BY-ND 2.0

שיתוף המאמר

עורך דין מוטי כהן

מעניק ייעוץ משפטי שוטף ליזמים, חברות, עסקים, אמנים ויוצרים מכל התחומים, בנושאי קניין רוחני – לרבות חוזי עבודה, חוזים מול לקוחות וספקים, ייעוץ משפטי בנושא אינטרנט (עריכת תקנון, מדיניות פרטיות ותנאי שימוש), רישום סימני מסחר, הגנה על סודות מסחריים ומידע עסקי ועוד.

עוד מאמרים בנושא דיני אינטרנט זכויות יוצרים כתיבת תוכן

מדריך משפטי לאתרי מכירות – 2024

זכויות יוצרים ובינה מלאכותית – החלטה תקדימית

מאגר אל תתקשרו אלי – כיצד פונים לקוחות לפי החוק?

דילוג לתוכן