מהו סימן מסחר ולמה כדאי לרשום סימן מסחר?

עו"ד מוטי כהן

27/06/2021

מאמרים חדשים באתר

מאגר אל תתקשרו אלי

מאגר אל תתקשרו אלי – כיצד פונים לקוחות לפי החוק?

עותק של מצגת - זכויות יוצרים וסוגיות משפטיות לבוני אתרים

דיני אינטרנט – הרצאה לבוני ומעצבי אתרים

רוצה לקבל למייל את המגזין "עניין רוחני"?

שיתוף המאמר

יש לכם מוצר או שירות חדש? מעוניינים להגן עליהם – מאמר זה מיועד לכם!

משרד עורך דין מוטי כהן מלווה בעלי עסקים בהגנה על קניין רוחני ורישום סימני מסחר.

יזמים, בעלות עסקים, בעלי אתרים ובעצם לכל מי שיש מוצר או שירות שחשוב לו להגן עליו ועל המוניטין שלו. אם אתם בתוך תהליך הבחירה של שם למותג, המידע מכוון ממש אליכם!

דעו כי לא רק חברות גדולות רושמות סימני מסחר. גם אדם פרטי (עוסק פטור או מורשה) רשאי לרשום סימן. כך גם עמותה או חברה לתועלת הציבור.

סימן מסחר הוא כלי בעל חשיבות עליונה להגנה על הקניין הרוחני שלכם. הוא מגן על העסק שלכם ויכול לתת כלי אכיפה יעילים ומהירים במקרים של הפרות.

למה סימן מסחר כל כך חשוב?

דמיינו חברה כמו קוקה קולה. מה קורה אם חלילה מחר כל הנכסים הפיסיים של החברה קורסים ונעלמים? כל הסוכר והפחיות , המשאיות והבניינים וכו'.

האם החברה תוכל להתאושש מכך? לקחת הלוואות ולצמוח מחדש? התשובה כפי הנראה היא כן.

מדוע? מאחר והנכס המשמעותי ביותר שלה הוא הקניין הרוחני – הלוגואים, סימני המסחר, המוניטין שנצבר עם השנים  (הסוד המסחרי – המתכון!) וכיוב'. הבנק, יודע שהערך של החברה נותר כמעט זהה והיכולת שלה למכור תהיה דומה. כך גם הציבור. הדבר דומה גם עם שאר המותגים הגדולים בעולם. כאשר מותג גדול וחזק דיו, הקניין הרוחני הופך לבעל ערך בל-ישוער. אולי למרכיב הדומיננטי ביותר בחברה.

באופן דומה, הקניין הרוחני הופך לדומיננטי בעסקים קטנים ובינוניים. כולל כאלו שפועלים במרחב הדיגיטלי. חשוב שלכל עסק תהיה תכנית עסקית ואסטרטגית. כיצד הוא מפתח ומגן על הנכסים הרוחניים שלו – סימני מסחר, פטנטים, זכויות יוצרים, סודות מסחריים ועוד.

מה זה סימן מסחר?

סימן מסחר הוא – "אותיות, ספרות, מלים, דמויות או אותות אחרים או צירופם של אלה, בשני ממדים או בשלושה". בפועל פעמים רבות סימן המסחר הוא שם העסק. אבל לא רק, אלא גם מוצר שהעסק מוכר או שירות שהעסק מעניק ללקוחותיו. (זכרו שאין הגבלה על מספר סימני המסחר שיכול אדם או חברה לרשום).

סימן מסחר יכול להיות מילה – בעלת משמעות, או מומצאת (במבה). כמו גם אות או רצף של אותיות (BMW). סימן מסחר יכול להיות גם סימן גרפי. למשל לוגו של תנובה, או כלי רכב.

בטח לא ידעתם, שבמקרים מסוימים ניתן לרשום סימן מסחר על צבע מסוים!

כך היה במקרה של חברת הסלולר אורנג' שרשמה גוון מסוים של כתום. ניתן אף לרשום סימן רשום על צליל. דמיינו למשל את הצליל כאשר תוכנת windows  עולה במחשב. ואפילו על ריח.

כמו כן סימן מסחר יכול להיות דמות תלת ממדית (למשל פסלון היגואר שתלוי בחזית הרכב).

לעיתים, סימן מסחר נועד לאשר איכות מסוימת של מוצר. למשל הרישום "יוצר בישראל" , או למשל סימון 'שמפניה' או 'ריוחה' שנועדו לסמן איזור גיאוגרפי.

מה המטרה של סימן מסחר?

לרישום הסימן מספר מטרות:

 1. הגנה על ציבור הצרכנים מפני הטעיה – אוהבים לנעול נעלי NIKE? אם כך תרצו לדעת בוודאות שהנעל שאתם רוכשים עם סימון ה-swoosh  היא אכן נעל מקורית ולא חיקוי. גם אם החיקוי זהה 'אחד לאחד' למקור אסור לאחר להשתמש במותג, כלומר עצם האיכות של הזיוף כלל לא משנה. הסימן נועד להקל על הצרכנים לזהות את המותג.
 2. הגנה על ההשקעה של בעלי המוצר או השירות – כיזמים, אתם משקיעים רבות בבניית המותג. השקעה בשיווק, פרסום ויחסי ציבור. השקעה רבה בעיצוב גרפי ובחווית לקוח . כל עסק משקיע סכומים מכובדים למדי בבניית הקניין הרוחני של משלח ידו. סימן המסחר נועד למנוע מאחרים 'לרכב' על המוניטין שלכם, בכך שהם ישתמשו למשל בשם המותג שלכם (או בשם דומה שעשוי להטעות).

הפקודה קובעת כי סימן מסחר צריך להיות בעל 'אופי מבחין'. במילים פשוטות, כזה שיאפשר לצרכנים או משתמשים להבדיל בין מוצר א' ל-ב'. למשל לא נוכל לרשום סימן על השם 'המכולת של אבי'. מדוע? מאחר והתיאור לא יוצר די אבחנה וכמו כן לא ניתן להגביל 'אבי' אחרים לקרוא מכולת על שמם . דוגמא נוספת, לא נוכל לקרוא לחנות "חנות המחשבים של ירושלים". מדוע? מאחר והיא לא יוצרת די הבחנה בינה לבין שאר החנויות. לא ראוי להגביל מתחרים בכך שלא יהיו רשאים לקרוא לחנות שלהם 'חנות מחשבים'.

כלומר, יש כאן שני אינטרסים במקביל. הראשון הוא יצירת וודאות בקרב צרכנים. איזה מוצר או שירות הם רוכשים? השני- מעוניינים לאפשר חיי מסחר חופשיים לתחרות ולא ליצור מגבלות לא סבירות על בתי עסק.

למה כדאי לרשום סימן מסחר?

 1. רישום הסימן מקנה לבעלים זכות שימוש ייחודית בסימן. רק לכם יהיה מותר לקרוא למוצר או לשירות בשם זה.
 2. רק בעלי הזכות בסימן יכולים לתבוע בגין הפרה שלו. במסגרת התביעה ניתן לקבל בין היתר צו מניעה מצד המפר. (סעיף 59 לפקודה)
 3. במקרה של חשש לייבוא מוצרים מפרים, בעל הזכות בסימן רשאי לפנות למכס בבקשה לעכב סחורות .
 4. סימן מסחר ניתן 'לזכיין' – בעלי הסימן רשאים לתת לצדדי ג' רשות שימוש בסימן וכמובן לגבות בגין כך תמלוגים. אם אתם בונים עסק שצפוי להתרחב והמודל כולל מעבר לזכיינות, רצוי לטפל ברישום הסימן מוקדם ככל האפשר!
 5. סימן מסחר הוא נכס קנייני שניתן למשכן, למכור ולהוריש. במובן הזה ניתן להתייחס אליו אף כהשקעה מניבה שכן ככל שהעסק מתפתח ומתרחב כך הערך של הסימן יעלה.
 6. רישום הסימן בישראל מקל על הרישום הבינלאומי

אם כך, רישום סימן מסחר מגן על הזכויות שלכם במותג. במקביל הוא מאפשר ליצור הזדמנויות כלכליות. זאת על ידי מסחור שלו (זכיינות) ובדרכים נוספות.

סיכום

רישום סימן מסחר היא פעולה חשובה לכל עסק או יוזמה. היא רלוונטית אף לתחומים אחרים כמו תרבות ואמנות (למשל הגנה על שם של פסטיבל או אירוע תרבות).

אתם בוודאי יודעים מניסיון שבחירת שם היא אחת המשימות המורכבות. עכשיו אתם גם מודעים לעובדה שיש לכך השלכות משפטיות וכלכליות.

לכן מומלץ להתייעץ עם עורך דין שבקיא בסימני מסחר על מנת שתקבלו את הליווי והיעוץ הטובים ביותר.

לא תרצו לגלות שהשקעתם זמן וכסף לשווא. חבל לגלות בדיעבד שהשם למרבה הצער כבר תפוס, או שהוא דומה מדי לשם עסק אחר. כמו כן לא תרצו לבחור שם שיתברר כבלתי כשיר לרישום, מהעילות הרשומות בפקודה.

מוזמנים לפנות אלי  בקישור   motichohen.adv@gmail.com

או בטלפון 054-5445429 לקבלת יעוץ ראשוני בנושא.

במאמרים הבאים נדון בנושאים נוספים בתחום סימני המסחר בין היתר –

 • איזה סימנים כשרים לרישום? כיצד לבחור שם לעסק בעל סיכוי גבוה להירשם?
 • מהן עלויות הרישום?
 • כמה זמן לוקח לרשום סימן?
 • כיצד נכון לסווג את השירות או המוצר שאני מציע?
 • רישום סימן מסחר בחו"ל

שיתוף המאמר

עורך דין מוטי כהן

מעניק ייעוץ משפטי שוטף ליזמים, חברות, עסקים, אמנים ויוצרים מכל התחומים, בנושאי קניין רוחני – לרבות חוזי עבודה, חוזים מול לקוחות וספקים, ייעוץ משפטי בנושא אינטרנט (עריכת תקנון, מדיניות פרטיות ותנאי שימוש), רישום סימני מסחר, הגנה על סודות מסחריים ומידע עסקי ועוד.

עוד מאמרים בנושא דיני אינטרנט סימני מסחר

מאגר אל תתקשרו אלי – כיצד פונים לקוחות לפי החוק?

דיני אינטרנט – הרצאה לבוני ומעצבי אתרים

שחרור חשבונות חסומים רשתות חברתיות / אפליקציות

דילוג לתוכן