מהו סימן מסחר ולמה כדאי לרשום סימן מסחר?

המאמרים הבאים מיועדים לכם.ן – יזמים, בעלות עסקים, בעלי אתרים ובעצם לכל מי שיש מוצר או שירות שחשוב לו להגן עליו ועל המוניטין שלו. אם אתם בתוך תהליך הבחירה של שם לעסק תקראו עד הסוף שכן המידע מכוון ממש אליכם!

אדגיש כבר בהתחלה כי לא רק חברות רושמות סימני מסחר. גם אדם פרטי (עוסק פטור או מורשה) רשאי לרשום וגם עמותה או חברה לתועלת הציבור.

סימן מסחר הוא אחד הכלים בעלי החשיבות להגנה על הקניין הרוחני שלכם. כפי שנראה בהמשך, הוא מגן על היבטים מסוימים בעסק שלכם ויכול לתת כלי אכיפה יעילים ומהירים במקרים של הפרות. למה הוא כל כך חשוב? דמיינו חברה כמו קוקה קולה. מה קורה אם חלילה מחר כל הנכסים הפיסיים של החברה קורסים ונעלמים, כל הסוכר והפחיות , המשאיות והבניינים וכו'. האם החברה תוכל להתאושש מכך? לקחת הלוואות ולצמוח מחדש? התשובה כפי הנראה היא כן, מאחר והנכס המשמעותי ביותר שלה הוא הקניין הרוחני – הלוגואים, סימני המסחר, המוניטין שנצבר עם השנים  (הסוד המסחרי – המתכון!) וכיוב'. הבנקים כמו גם הציבור יודע שהערך של החברה נותר כמעט זהה והיכולת שלה למכור תהיה דומה. כך גם עם שאר ה brands  הגדולים בעולם. כאשר מותג גדול וחזק דיו, הקניין הרוחני הופך לבעל ערך בל-ישוער ולמרכיב אולי הדומיננטי ביותר בחברה. באופן דומה, הקניין הרוחני הופך לדומיננטי בעסקים קטנים ובינוניים רבים כיום, במיוחד כאלו שפועלים במרחב הדיגיטלי, וחשוב שלכל עסק תהיה תכנית עסקית ואסטרטגית כיצד הוא בונה ומגן  על סל הנכסים הרוחניים שלו – סימני מסחר, פטנטים, זכויות יוצרים, סודות מסחריים ועוד.

מה זה בעצם סימן מסחר?

סימן מסחר הוא לפי הפקודה – "אותיות, ספרות, מלים, דמויות או אותות אחרים או צירופם של אלה, בשני ממדים או בשלושה". בפועל פעמים רבות סימן המסחר הוא שם העסק, מוצר שהעסק מוכר או שירות שהעסק מעניק ללקוחותיו. (זכרו שאין הגבלה על מספר סימני המסחר שיכול אדם או חברה לרשום).

כלומר סימן מסחר יכול להיות מילה – בעלת משמעות, או מומצאת (במבה), אות או רצף של אותיות (BMW) , משפט. הסימן יכול להיות מעוצב כמו למשל לוגו של תנובה, או פשוט מילה או אות בלי כל עיצוב.

יותר מכך, במקרים מסוימים ניתן לרשום סימן מסחר על צבע מסוים (כפי שהיה במקרה של חברת הסלולר אורנג' שרשמה גוון מסוים של כתום) וניתן אף לרשום סימן רשום על צליל (דמיינו למשל את הצליל כאשר תוכנת windows  עולה במחשב) ואפילו על ריח. כמו כן סימן מסחר יכול להיות דמות תלת ממדית (למשל פסלון היגואר שתלוי בחזית הרכב).

לעיתים, סימן מסחר נועד לאשר איכות מסוימת של מוצר – למשל הרישום "יוצר בישראל" , או למשל סימון 'שמפניה' או 'ריוחה' רק על יינות שיוצרו בחבל ארץ מוגדר.

מה המטרה של סימן מסחר?

לרישום הסימן מספר מטרות:

 1. הגנה על ציבור הצרכנים מפני הטעיה – אם אתם אוהבים לדוגמא לנעול נעלי NIKE, תרצו לדעת בוודאות שהנעל שאתם רוכשים עם סימון ה-swoosh  היא אכן נעל מקורית ולא חיקוי. גם אם החיקוי זהה אחד לאחד למקור אסור לאחר להשתמש במותג, כלומר עצם האיכות של הזיוף כלל לא משנה. הסימן נועד להקל על הצרכנים לזהות את המותג.
 2. הגנה על ההשקעה של בעלי המוצר או השירות – כיזמים, אנשי עסקים, נותני שירותים , אתם משקיעים רבות בבניית המותג – השקעה בשיווק, פרסום ויחסי ציבור. השקעה רבה בעיצוב גרפי ובחווית לקוח . כל עסק משקיע סכומים מכובדים למדי בבניית הקניין הרוחני של משלח ידו. סימן המסחר נועד למנוע מאחרים 'לרכב' על המוניטין שלכם, בכך שהם ישתמשו למשל בשם המותג שלכם (או בשם דומה שעשוי להטעות).

הפקודה קובעת כי סימן מסחר צריך להיות בעל 'אופי מבחין' – במילים פשוטות, יאפשר לצרכנים או משתמשים להבדיל בין מוצר א' ל-ב'. למשל לא נוכל לרשום סימן על השם 'המכולת של אבי' מאחר והתיאור לא יוצר די אבחנה וכמו כן לא ניתן להגביל 'אבי' אחרים לקרוא מכולת על שמם כך. דוגמא נוספת, לא נוכל לקרוא לחנות "חנות המחשבים של ירושלים" מאחר והיא לא יוצרת די הבחנה בינה לבין שאר החנויות ולא ראוי להגביל מתחרים בכך שלא יהיו רשאים לקרוא לחנות שלהם 'חנות מחשבים'.

כלומר מצד אחד מעוניינים ליצור וודאות בקרב צרכנים איזה מוצר או שירות הם רוכשים , כאשר מהצד השני מעוניינים לאפשר חיי מסחר חופשיים לתחרות ולא ליצור מגבלות לא סבירות על בתי עסק.

למה כדאי לרשום סימן מסחר?

 1. רישום הסימן מקנה לבעלים זכות שימוש ייחודית בסימן. רק לכם יהיה מותר לקרוא למוצר או לשירות בשם זה.
 2. רק בעלי הזכות בסימן יכולים לתבוע בגין הפרה שלו. במסגרת התביעה ניתן לקבל בין היתר צו מניעה מצד המפר. (סעיף 59 לפקודה)
 3. במקרה של חשש לייבוא מוצרים מפרים, בעל הזכות בסימן רשאי לפנות למכס בבקשה לעכב סחורות .
 4. סימן מסחר ניתן 'לזכיין' – בעלי הסימן רשאים לתת לצדדי ג' רשות שימוש בסימן וכמובן לגבות בגין כך תמלוגים. אם אתם בונים עסק שצפוי להתרחב והמודל כולל מעבר לזכיינות, רצוי לטפל ברישום הסימן מוקדם ככל האפשר!
 5. סימן מסחר הוא נכס קנייני שניתן למשכן, למכור ולהוריש. במובן הזה ניתן להתייחס אליו אף כהשקעה מניבה שכן ככל שהעסק מתפתח ומתרחב כך הערך של הסימן יעלה.
 6. רישום הסימן בישראל מקל על הרישום הבינלאומי

סיכום

לסיכום הפרק הראשון, רישום סימן מסחר היא פעולה חשובה לכל עסק או יוזמה, והיא רלוונטית אף לתחומים אחרים כמו תרבות ואמנות (למשל הגנה על שם של פסטיבל או אירוע תרבות).

לכן, אם הקמתם עסק, שירות או מוצר, אתם בוודאי יודעים מניסיון שבחירת שם היא אחת המשימות המורכבות. עכשיו אתם גם מודעים לעובדה שיש לכך השלכות משפטיות ומומלץ להתייעץ עם עורך דין שבקיא בסימני מסחר על מנת שתקבלו את הליווי והיעוץ הטובים ביותר.

לא תרצו להשקיע משאבי זמן וכסף בבחירת שם ובניית מותג כדי לגלות לאחר מכן שהשם למרבה הצער כבר תפוס, או שהוא דומה מדי לשם עסק אחר ועל כן לא ניתן לרשום אותו. כמו כן לא תרצו לבחור שם שיתברר כבלתי כשיר לרישום, מהעילות הרשומות בפקודה.

מוזמנים לפנות אלי  בקישור   motichohen.adv@gmail.com

או בטלפון 054-5445429 לקבלת יעוץ ראשוני בנושא.

במאמרים הבאים נדון בנושאים נוספים בתחום סימני המסחר בין היתר –

 • איזה סימנים כשרים לרישום? כיצד לבחור שם לעסק בעל סיכוי גבוה להירשם?
 • מהן עלויות הרישום?
 • כמה זמן לוקח לרשום סימן?
 • כיצד נכון לסווג את השירות או המוצר שאני מציע?
 • רישום סימן מסחר בחו"ל

דילוג לתוכן