גיליתם הפרה של זכות היוצרים שלכם, מה עושים??

לא אחת אתם עשויים למצוא כי הופרה זכות יוצרים שלכם –למשל שימוש בתמונה ללא אישור, הטמעת שיר בתוך סרטון, אי-מתן קרדיט לעבודה, עשיית יצירה נגזרת מעבודה שלהם ועוד.
לדוגמא, לאחרונה פנה אלי חבר, מעצב, לאחר שגילה שעבודות שלו, אשר יצר עבור סטארט-אפ, מוצגות על ידי מפרסמים שונים באתרי מכירות מקוונים בינלאומיים ולמעשה מצבעים הונאה של לקוחות תמימים.
בשלב הזה רבים שואלים , מה הדרך הנכונה בה עלי לפעול? כיצד עלי לפעול על מנת לשמור ולאכוף את זכויותי תוך צמצום הנזק שעשוי להיגרם לי מההפרה?
דווקא המקרה שבו ההפרה נעשית און-ליין באתרים בין לאומיים, קשה מאד לאכיפה, הן בשל האנונימיות של המפרים והן בגלל הריחוק הגאוגרפי שמקשה ואף הופך לעיתים את האכיפה ללא כדאית.
לעומת זאת, ברוב המקרים, יש לנפגעים מספר אופנים בהם יכולים לנהוג-
אז מה עושים?

ראשית כל, מתעדים את ההפרות – צילומי מסך, הקלטת שיחה, שמירת עותקים פיזיים – כל אופן שבו תוכלו להוכיח ולהמחיש את ההפרה. רצוי להוסיף תאריכים ופרטים טכניים נוספים שיעזרו בשלב ההוכחה.
אחר כך, מומלץ לשלוח מכתב התראה לפני נקיטת הליכים, לו יש מספר תכליות-

  1.  להודיע למפר על ההפרה- שכן עשויים להיות מקרים בהם המפר לא ידע שפעולתו מהווה הפרה.
  2. צמצום הנזק של הנפגע – המכתב יתן אפשרות למפר להפסיק את ההפרה ( הסרת תמונה מאתר, הפסקת שימוש בשיר/איור וכד')
  3. להראות את תום ליבו של הנפגע – שלא פונה היישר לבית המשפט אלא מנסה לצמצם את נזקו או אף להביא להבנה/ פשרה בין הצדדים.
  4. המכתב יכול אף להציע פתרון מוסכם כגון – "אם תופסק ההפרה וישולם פיצוי בסך X אזי נמנע מלגשת לערכאות..".

שליחת המכתב איננה חובה, אולם היא מומלצת מאד. יתר על כן, בשלב זה עורך הדין יבחן את נסיבות המקרה וימליץ על אופן הפעולה המיטבי. שימו לב שבמקרים מסוימים למפר עשויות לעמוד הגנות מפני ההפרה כגון "שימוש הוגן" לצרכי לימוד, ביקורת או סאטירה. לכן יש לעמוד על דיוקם של הדברים בטרם שליחת המכתב.
לאחר מכן, אם לא נמצא פתרון והסכמה בין הצדדים, יגיע שלב הפניה לערכאות, אשר מאפשרות מספר דרכי פניה לאכיפה של ההפרה:

  1. צו מניעה שיורה למפר להפסיק את ההפרה – למשל: להסיר תמונה מאתר, למנוע מכירה של ספר, להפסיק הדפסה של כרזות וכד'. הצו אינו מפצה את הנפגע, אולם הוא מעניק את ה'עזרה הראשונה' לצמצום הנזק שנגרם לנפגע.
  2. צו הגבלת גישה למקור תוכן – זהו סעד חדש משנת 2019, שנועד לאפשר לבית המשפט לתת צו לספק אינטרנט להגביל גישה לאתר שמבצע הפרת זכות יוצרים. למשל אתר שמשמיע מוזיקה או משדר תכניות באופן פיראטי.
    במקרה בו המפר אנונימי – בקשה לחשיפת זהות באינטרנט – גם כן, עדכון משנת 2019 שמקנה לבית המשפט סמכות להורות על מסירת פרטי מידע של מפר זכויות באינטרנט. תיקון זה נועד לגלות את זהותם של מפרים אנונימיים ברשת.
  3. תביעה לפיצויים ללא הוכחת נזק – החוק מאפשר, בסייגים מסוימים, לתבוע פיצויים ממפר, מבלי להראות נזק. בשנה האחרונה חל צמצום באפשרות זו. ( עליה ארחיב במאמר נפרד). גובה הפיצויים הוא עד 100,000 ₪ להפרה.
  4. הגשת תובענה אזרחית בגין ההפרה. הן הפרת זכות היוצרים והן הפרת זכות מוסרית. גובה הפיצוי אינו מוגבל ויקבע לפי הנזק שנגרם ומכלול נסיבות המקרה.

לסיכום הדברים,
החוק עומד לצד הנפגעים ומאפשר דרכים מגוונות ויעילות להתמודד עם הפרת זכות יוצרים. הוא מכיר בערך הכלכלי של יצירות כמו גם בערך הרגשי והאישי שכל יוצר מייחס ליצירתו (למשל על ידי חיוב ציון קרדיט). לכן, אם נתקלתם בהפרת זכות, אל תהססו לפנות ולהתייעץ .

דילוג לתוכן