גיליתם הפרה של זכות היוצרים, מה עושים?? (עדכון 2024)

עו"ד מוטי כהן

03/11/2020

מאמרים חדשים באתר

עותק של מצגת - זכויות יוצרים וסוגיות משפטיות לבוני אתרים

דיני אינטרנט – הרצאה לבוני ומעצבי אתרים

כוח עליון חוזה

קיום חוזים בעת מלחמה – אירוע כוח עליון

רוצה לקבל למייל את המגזין "עניין רוחני"?

שיתוף המאמר

הפרת זכויות יוצרים – הקדמה

מה עושים במקרה של הפרת זכויות יוצרים? למשל – שימוש בתמונה ללא אישור בתוך אתר אינטרנט או בפייסבוק. דוגמאות נוספות הן הטמעת שיר בתוך סרטון ללא אישור, אי-מתן קרדיט , עשיית יצירה נגזרת מעבודה שלכם ועוד.
לדוגמא, לאחרונה פנה אלי חבר, מעצב, לאחר שגילה שמשתמשים ללא אישור בעבודות שלו, שיצר עבור סטארט-אפ, באתרי מכירות מקוונים בינלאומיים.
בשלב הזה אתם – היוצרים והיוצרות – שואלים, ובצדק: מה הדרך הנכונה בה עלי לפעול?

מה לעשות כאשר מגלים הפרת זכות יוצרים?

הפרת זכויות יוצרים – המלצות לפעולה:

  1. ראשית כל, מתעדים את ההפרות – צילומי מסך, הקלטת שיחה, שמירת עותקים פיזיים – כל אופן שבו תוכלו להוכיח ולהמחיש את ההפרה. רצוי להוסיף תאריכים ופרטים טכניים נוספים שיעזרו בשלב ההוכחה.
  2. וודאו שיש לכם כיצד להוכיח שאתם בעלי הזכויות ביצירה. אם אתם היוצרים המקוריים חפשו ראיה לכך שאתם יצרתם אותה. אם רכשתם או קיבלתם את היצירה, וודאו שיש לכם ראיה לכך כמו חוזה.
  3. המלצה שניה וחשובה מאין כמוה – התייעצו עם עורך דין מומחה לזכויות יוצרים. מדוע? כל מקרה של הפרת זכויות, שונה ומיוחד. עורך דין לזכויות יוצרים, ידע לתכנן ולהמליץ על אסטרטגית פעולה נכונה. יותר מכך, אם אתם תצרו קשר בעצמכם וללא קבלת חוות דעת מקצועית – ייתכן שתגרמו נזק לסיכויי התביעה שלכם.
  4.  לאחר ההתייעצות, לרוב נשלח מכתב התראה לפני נקיטת הליכים. למכתב ההתראה יש מספר תכליות-    א.  להודיע למפר על ההפרה– שכן לפעמים המפר לא ידע שפעולתו מהווה הפרה.                                  ב. צמצום הנזק של הנפגע – המכתב יתן אפשרות למפר להפסיק את ההפרה ( הסרת תמונה מאתר, הפסקת שימוש בשיר/איור וכד')                                                                                                                ג. להראות את תום ליבו של הנפגע – שלא פונה היישר לבית המשפט אלא מנסה לצמצם את נזקו או אף להביא להבנה/ פשרה בין הצדדים.                                                                                                              ד. המכתב יכול אף להציע פתרון מוסכם כגון – "אם תופסק ההפרה וישולם פיצוי בסך X אזי נמנע מלגשת לערכאות..".

שליחת המכתב איננה חובה, אולם היא מומלצת מאד. יתר על כן, בשלב זה עורך הדין יבחן את נסיבות המקרה וימליץ על אופן הפעולה המיטבי. שימו לב שלעיתים יש למפר טענות הגנות מפני ההפרה. למשל הגנת "שימוש הוגן" לצרכי לימוד, ביקורת או סאטירה. לכן יש לעמוד על דיוקם של הדברים בטרם שליחת המכתב.

בתחום דיני זכויות היוצרים, מקובל לסיים סכסוכים במשא ומתן ופשרות. פעמים רבות דרך זו היא היעילה, המהירה והנוחה ביותר לשני הצדדים. באמצעותה אפשר לקבל פיצויים נאים, מבלי לגשת להליך משפטי מורכב.

יחד עם זאת, צריך לזכור שמכתב ההתראה הוא אמצעי ולא מטרה. ככל והמפר לא מתקן את ההפרה ומציע פיצוי, הדרך לבית המשפט פתוחה בפני בעל הזכויות.

תביעה משפטית בגין הפרת זכויות יוצרים

לאחר מכן, אם לא נמצא פתרון והסכמה , יגיע שלב הפניה לבית המשפט. בעל הזכות יכול לתבוע בעצמו בבית משפט לתביעות קטנות, או להיעזר בייצוג משפטי ולתבוע בבית משפט שלום או מחוזי לפי העניין.  בית המשפט יכול לפעול בכמה דרכים לטובת הגנה על הנפגע:

  1. צו מניעה שיורה למפר להפסיק את ההפרה – למשל: להסיר תמונה מאתר, למנוע מכירה של ספר, להפסיק הדפסה של כרזות וכד'. הצו אינו מפצה את הנפגע. אולם הוא מעניק את ה'עזרה הראשונה' לצמצום הנזק שנגרם לנפגע.
  2. צו הגבלת גישה למקור תוכן – זהו סעד חדש משנת 2019, שנועד לאפשר לבית המשפט לתת צו לספק אינטרנט להגביל גישה לאתר שמבצע הפרת זכות יוצרים. למשל אתר שמשמיע מוזיקה או משדר תכניות באופן פיראטי.
    במקרה בו המפר אנונימי – בקשה לחשיפת זהות באינטרנט – גם כן, עדכון משנת 2019. הסעיף נותסן לבית המשפט סמכות להורות על מסירת פרטי מידע של מפר זכויות באינטרנט. תיקון זה נועד לגלות את זהותם של מפרים אנונימיים ברשת.
  3. תביעה לפיצויים ללא הוכחת נזק – החוק מאפשר, בסייגים מסוימים, לתבוע פיצויים ממפר, מבלי להראות נזק. בשנה האחרונה חל צמצום באפשרות זו. ( עליה ארחיב במאמר נפרד). גובה הפיצויים הוא עד 100,000 ₪ להפרה. מוזמנים לקרוא במאמר מה גובה הפיצוי שפוסק בית המשפט.
  4. הגשת תובענה אזרחית בגין הפרת זכויות יוצרים – הן הפרת זכות היוצרים והן הפרת זכות מוסרית. גובה הפיצוי אינו מוגבל ויקבע לפי הנזק שנגרם ומכלול נסיבות המקרה. תובע יכול לבחור את מסלול התביעה – החל בתביעה בבית משפט לתביעות קטנות ועד תביעה בבית משפט שלום או אף מחוזי, לפי שיעור הפיצוי.

 סיכום:

החוק עומד לצד הנפגעים ומאפשר דרכים מגוונות להתמודד עם הפרת זכות יוצרים. הוא מכיר בערך הכלכלי של יצירות כמו גם בערך הרגשי והאישי שכל יוצר מייחס ליצירתו. לכן, אם נתקלתם בהפרת זכות, אל תהססו לפנות ולהתייעץ .

החוק מקל עם בעלי הזכויות בכך שהוא מאפשר להם לקבל פיצוי ללא הוכחת נזק. פיצוי זה יכול להגיע עד לתקרה של 100,000 ש"ח לכל הפרה. לכן, מומלץ לפנות להתייעץ עם עורך דין לזכויות יוצרים. ייעוץ משפטי מקצועי וממוקד יוכל להביא אתכם לתוצאה הטובה ביותר.

מוזמנים ליצור קשר במספר 0545445429.

משרדי מתמחה בתחום זכויות יוצרים, קניין רוחני ודיני אינטרנט.

שיתוף המאמר

עורך דין מוטי כהן

מעניק ייעוץ משפטי שוטף ליזמים, חברות, עסקים, אמנים ויוצרים מכל התחומים, בנושאי קניין רוחני – לרבות חוזי עבודה, חוזים מול לקוחות וספקים, ייעוץ משפטי בנושא אינטרנט (עריכת תקנון, מדיניות פרטיות ותנאי שימוש), רישום סימני מסחר, הגנה על סודות מסחריים ומידע עסקי ועוד.

עוד מאמרים בנושא זכויות יוצרים חוזים

דיני אינטרנט – הרצאה לבוני ומעצבי אתרים

קיום חוזים בעת מלחמה – אירוע כוח עליון

פסק דין: זכויות יוצרים ובינה מלאכותית

דילוג לתוכן