חוזים וזכויות יוצרים – טיפים ועצות חשובות לעצמאים.ות עסקים קטנים ובינוניים

עו"ד מוטי כהן

06/02/2022

מאמרים חדשים באתר

עותק של מצגת - זכויות יוצרים וסוגיות משפטיות לבוני אתרים

דיני אינטרנט – הרצאה לבוני ומעצבי אתרים

כוח עליון חוזה

קיום חוזים בעת מלחמה – אירוע כוח עליון

רוצה לקבל למייל את המגזין "עניין רוחני"?

שיתוף המאמר

תקציר – רקע על התחום, מדוע עסקים קטנים ובינוניים נמנעים מקבלת ייעוץ משפטי? ולסיום טיפים משפטיים חשובים

רקע – עצמאים, עסקים קטנים ובינוניים בישראל

עם כל הכבוד, ויש הרבה כבוד, לתחום ההיי-טק, עמוד השדרה של הכלכלה בישראל הוא העסקים הקטנים והבינוניים.

לפי דוח של משרד הכלכלה והתעשייה משנת 2020, מגזר זה מונה כ-570,000 עסקים. מתוכם 189,000 עסקים 'זעירים' אשר מעסיקים עד 4 שכירים וכ- 298,000 עסקים עצמאים ללא שכירים. המגזר מייצר 54% מהתוצר במגזר העסקי!

המגמה העולמית בשנים האחרונות, היא של צמיחה בהיקף העסקים הקטנים והבינוניים, רואים זאת בארה"ב שם מספר הפרילנסרים עולה כבר משנת 2014 וגם בישראל המגמה דומה. הצמיחה נובעת הן מעובדים רבים שבוחרים לעבוד כעצמאים, והן מתופעת ה'גם וגם' – של עובדים שכירים שבוחרים לפתח במקביל קריירה עצמאית.

כל עצמאי או עסק קטן, צריך מעת לעת שירותים משפטיים. בין היתר, הוא משתמש ונעזר בחוזים במהלך עבודתו – חוזי העסקה, הסכמי התקשרות עם נותני שירות, השתתפות במכרזים, חוזים מול לקוחות ועוד. יחד עם זאת, רבים לא נעזרים בעורכי דין לצורך כך. מדוע?

מדוע עצמאים ועסקים קטנים לא נעזרים בייעוץ משפטי?

 1. לחצי זמן – המציאות 'מושכת' לטפל ולהתייחס ל'דחוף ולחשוב' ולדחות משימות אחרות. אבל, בעל או בעלת עסק חייבים לדעת לתעדף משימות ולנהל באופן מושכל הזדמנויות כו גם סיכונים עסקיים ומשפטיים. לעיתים, די בלערוך 2-3 חוזים והסכמים, אשר רוב הפעילות העסקית מתבססת עליהם, ובמקרה הצורך לעדכן אותם מעת לעת. ניתן לעשות זאת תוך זמן קצר יחסית ולהרוויח שקט וידיעה שהפעילות העסקית מתבססת על תשתית משפטית נכונה.
 2. רתיעה מפני עבודה עם עורכי דין – למשל בגלל סטיגמות על עו"ד, חשש מהעלות הכלכלית. נכון, לא כל עו"ד מתאים לכל לקוח, וכך גם להיפך.  בנוסף, סביר שעסק קטן לא ישכור שירותים של משרד עו"ד מסחרי ענק ויקר, זה פשוט לא מה שהוא צריך בשלב זה.לגבי העלות הכלכלית, כפי שכתבתי, ניתן לערוך בתור התחלה הסכמים מהותיים בלבד, והעלות לא אמורה להיות גבוהה מדי. בנוסף, תחשבו מה העלות של לעבוד ללא חוזים מסודרים? החלופה היא – תשלומים שלא עוברים בזמן, ביצוע עבודה חלקית, גרימת נזקים עסקיים, אי-סיום העבודה בזמן , אי-היכולת לאכוף חוזה ולקבל פיצוי מהיר ועוד…לכל אלו יש משמעויות כלכליות כבדות משקל לאורך זמן!
 3. הסתמכות על חוזים קיימים – הורדה מהאינטרנט של חוזה, או הסתמכות על חוזה שהצד השני מעביר.

הסתמכות על הסכמים גנריים מהאינטרנט שגויה מכמה סיבות, בין היתר –

 • אינכם יודעים מי ניסח אותם ומתי, אולי הדין השתנה מאז?
 • אולי טבועות בו שגיאות משפטיות?
 • החוזה אינו ספציפי לתחום העיסוק שלכם ולכן מן הסתם אינו כולל נקודות מהותיות אליכם!
 • במצבים מסוימים יתכן שיהיו חסרים בחוזה נתונים שיהפכו אותו למבוטל וחסר תוקף!

חשוב להבהיר כבר בשלב הזה, שחוזים והסכמים נועדו לשרת אתכם ואת העסק שלכם! מטרתם לאפשר לעסקה לקרות בצורה הטובה ביותר, עבור שני הצדדים. לתת וודאות כמו גם ידיעה מה עתיד לקרות אם חלילה תהיה הפרה שלהם. החוזים נועדו לצמצם סיכונים משפטיים, כלכליים וארגוניים עבור העסק שלכם.

8 טיפים ועצות שימושיות (כמעט לכל חוזה) –

כאמור, דרך המלך היא להיעזר בעו"ד מומחה לחוזים, אבל, אם מסיבה כזו או אחרת נמנעתם מכך, לפחות וודאו שיש התייחסות בחוזה לדברים הבאים:

 1. מי הצדדים לעסקה/התקשרות?  וודאו שהשמות מופיעים נכון, צרפו מספרי תעודות זהות וכתובות ומוטב גם לצרף צילומי ת"ז. כל אלו יקלו עליכם לאכוף הפרה של החוזה אם המצב יגיע לשם.
 2. מה מהות העסקה / התקשרות? מה השירותים שמעניקים? (למשל: "חוזה למתן שירותי עיצוב גרפי ומיתוג" ) רצוי להיות ספציפיים ככל האפשר.  ("המעצב יעצב לוגו, דפי חברה, וקאבר פייסבוק") מה קורה במקרים של הוספה או הפחתה של שירותים? ("עלות כל הוספה של פריט עיצוב תחושב לפי שכר שעתי של 200 ₪ לשעה…")
 3. תמורה ומועדי תשלום – מה שיעור התמורה? האם בנוסף אליה יש רכיבי תשלום נוספים? (החזרי הוצאות, נסיעות וכו'?) מהם מועדי התשלום? האם הם תלויים באבני דרך/שלבי התקדמות עבודה?
 4. בעלות בזכויות יוצרים וקניין רוחני – בידי מי הבעלות בזכויות היוצרים או הקניין הרוחני שנוצר במהלך העבודה? האם ההסכם מעביר זכויות יוצרים או רק זכויות שימוש ביצירה?

לשאלות אלו יש חשיבות עליונה שכן לבעלי היצירה זכות קניינית שמאפשרת לו פעולות וזכויות שונות, לרבות הזכות לתבוע בגין הפרה.

מחקרים שנעשו בשנים האחרונות גילו שבעלי עסקים קטנים שדואגים לשמור ולפתח את הקניין הרוחני שלהם , משגשגים יותר מעסקים שלא פועלים כך!

5. סודיות – האם הצדדים או אחד מהם מחויבים לסודיות, כלפי איזה מידע? מה הסנקציות במקרה של הפרת הסודיות?

6. הפסקת התקשרות – באילו תנאים ניתן יהיה להפסיק את ההתקשרות בין הצדדים? האם נדרשת הודעה מראש, כמה זמן מראש? מה יהיו ההשלכות מבחינת תשלומים או פיצויים?

7. שינויים בהתקשרות בשל כוח עליון ונסיבות אחרות – סעיף חשוב במיוחד בתקופת הקורונה. באילו נסיבות אי עמידה בהוראות החוזה לא יחשבו הפרה? למשל אם אחד הצדדים נמצא בבידוד, מצב של מלחמה, סגר במשק, שביתות ועוד.

8. הפרות ופיצויים – מה נחשב הפרה יסודית של ההסכם ועילה לביטולו? האם הצדדים קבעו פיצוי מוסכם במקרה של הפרה?

שימו לב, כל הסעיפים הללו חשובים, אבל לא בהכרח די בהם. לכל חוזה והתקשרות נסיבות אחרות שמצריכות התייחסות משפטית נקודתית, חשיבה על 'סיכונים משפטיים' או אחרים וכיוב'. לכן התייחסו לדברים כאל הנחייה ולא כאל יעוץ משפטי פרטני.

לסיכום

התנהלות משפטית נכונה היא מרכיב מהותי בניהול עסק מצליח, לאורך זמן. בניגוד לרתיעה או לסטיגמה, ייעוץ משפטי מקצועי יכול (ולדעתי גם אמור) להיות גם נגיש ומותאם לצרכי הלקוח.ה.

ייעוץ כזה ישמור על האינטרסים שלכם, יצמצם סיכונים משפטיים וכלכליים ובשורה התחתונה – יגרום לעסק שלכם להצליח, לשגשג ולהרוויח יותר.

אם אתם מתלבטים לגבי יעוץ משפטי, לא יודעים אם אתם צריכים חוזים, או אם מתעוררות לכם שאלות בעקבות קריאת הפוסט,

מוזמנים לפנות אלי לשיחה ראשונית ללא עלות, ניתן גם להשאיר פרטים באתר ואחזור אליכם בהקדם

Moticohen.adv@gmail.com

054-5445429

אין לראות במידע לעיל יעוץ משפטי, אלא הנחיות וקווים מנחים לפעולה.

שיתוף המאמר

עורך דין מוטי כהן

מעניק ייעוץ משפטי שוטף ליזמים, חברות, עסקים, אמנים ויוצרים מכל התחומים, בנושאי קניין רוחני – לרבות חוזי עבודה, חוזים מול לקוחות וספקים, ייעוץ משפטי בנושא אינטרנט (עריכת תקנון, מדיניות פרטיות ותנאי שימוש), רישום סימני מסחר, הגנה על סודות מסחריים ומידע עסקי ועוד.

עוד מאמרים בנושא חוזים

דיני אינטרנט – הרצאה לבוני ומעצבי אתרים

קיום חוזים בעת מלחמה – אירוע כוח עליון

הוצאה לאור ובינה מלאכותית

דילוג לתוכן