סימני מסחר וסלוגנים

עו"ד מוטי כהן

26/07/2022

מאמרים חדשים באתר

עיצוב-ללא-שם-4-150x150-1

מה בין קרוקודילים לבין NFT ומטא-וורס?

nik-shuliahin-C2CYPENZ7LA-unsplash-min

מהו סימן מסחר ולמה כדאי לרשום סימן מסחר?

רוצה לקבל למייל את המגזין "עניין רוחני"?

שיתוף המאמר

האם סלוגן יכול להירשם כסימן מסחר?

כולנו מכירים סלוגנים כמו 'just do it'  של חברת נייק, 'טעם החיים' של קוקה קולה ועוד. המשפטים הללו מזוהים עד מאד עם החברות. די בכך שאנחנו חושבים עליהם, וכבר עולה לנו תמונה של המותג והלוגו שלו. כוחם של הסלוגנים בבניית המותגים היא גדולה מאד. לכן חברות ועסקים רבים מעוניינים לרשום סלוגנים אשר מזוהים אתם בתור סימני מסחר.

האם מותר לרשום סימן מסחר על סלוגן של עסק או חברה?

התשובה, כרגיל יש לומר, היא "תלוי". רישום סלוגן נבחן על ידי משרד המשפטים באותו אופן כמו בקשה לרישום סימן מסחר 'רגיל'. אבל עקרונית אין מניעה לרשום סלוגן כסימן מסחר.

מתי מותר לרשום סלוגן כסימן מסחר?

בחודש מרץ התקבלה החלטה אצל רשם סימני המסחר, שעושה סדר ומבהירה את ההנחיות באשר לרישום סלוגנים. (SPARTA holdings llc 16.3.2022)

החלטת הרשם מתבססת על פסק דין .EVEREADYBATTERY COMPANY INC  של בית המשפט המחוזי בתל אביב. בפסק הדין התבקש רישום של הסלוגן –  "free your skin". ניתן לאתר את ההחלטה בקישור הבא.

בית המשפט קבע כי סלוגן יירשם בתנאים הבאים:

  1. ראשית נבחן האם הסימן (הסלוגן) יוצר "אופי מבחין". (לפי הוראות סעיף 8 לפקודת סימני מסחר)

הכוונה היא, האם כאשר צרכן רואה או שומע את הסלוגן, הוא מצליח לזהות את המוצר או את השירות ככאלו המגיעים ממקור מסוים. אם הסלוגן לא תורם לנו כצרכנים לזהות מהו מקור המוצר, הרי שהוא לא כשיר לרישום. לפיכך הרשם לא יאשר את הסימן.

כאן נדגיש, כי סלוגן שהוא אך ורק משבח, לא יאושר. למשל – "מיץ מעולה, לכל ילד וילדה" – סלוגן נחמד (אולי?!) אבל לא סביר שיאושר לרישום, שכן הוא בסך הכל מחמיא למיץ ולא עוזר לזהות את מקור המוצר.

נזכור כי החוק נועד למנוע הטעיה של צרכנים ביחס למקור המוצרים. זאת על ידי יצירת בידול של מוצרים ושירותים, באמצעות סימני מסחר. הסימנים מאפשרים לעסקים להגן על המוניטין שלהם מצד אחד, ולמנוע הטעיה צרכנית מצד שני.

נקח לדוגמא אדם שמחפש חולצה של FOX. הלוגו שהוא יראה בשלט של החנות או על החולצה יעזור לו לזהות את מקור המוצר. זאת ועוד, ל-FOX יש בלעדיות על הסימן, ועסק אחר לא יוכל ליצור חולצה מתחרה עם אותו מותג.

2. איך יבדקו אם קיים אופי מבחין? בית המשפט מציע את הדרכים הבאות:

בחינת תוכן המסר, אופן ושפת ההצגה שלו, אורכו, מידת הקליטות שלו, מהות הטובין ומיהם קהלי היעד.

מבחן עזר נוסף הוא – האם יהיה אפשר להניח שצרכן ייכנס לבית עסק ויבקש את המוצר, כאשר הוא נוקב בלוגו-סלוגן?

3.הערה חשובה – אין הגבלה עקרונית על מספר המילים בסלוגן. יכול שיהיו שתי מילים, כמו גם עשר.

4. כמו שאמרנו – סלוגן שהוא משבח בלבד – לא יאושר לרישום.

החלטת רשם סימני המסחר

במקרה הנוכחי, רשם סימני המסחר דן בסלוגן “love makes the heart complete”

הוא קבע כי הסימן אינו מתאר את השירותים שמציעה המבקשת – חנות מקוונת שמוכרת מוצרי צריכה.

יותר מכך, נימק הרשם כי הסלוגן מהווה אמירה כללית ומשבחת, שאינה יוצרת כל חיבור לבית העסק. צירוף המילים אינו משנה את משמעותן הרגילה ולא יוצר משמעות חדשה.

הרשם המשיך וציין כי לפי הבחינה שלו, בית העסק כמעט ולא עשה שימוש קודם בסלוגן. לכן הסלוגן לא צבר 'מוניטין' ולא מזוהה עם בית העסק. מדוע זה חשוב? שכן אם מבקשים יצליחו להראות שימוש נרחב בסלוגן, הדבר יגביר את הסיכוי לכך שהסימן יהיה כשיר לרישום.

מסקנות פרקטיות – רישום סלוגן כסימן מסחר

בתי עסק וחברות משקיעים רבות במיתוג. לעיתים יוצרים סלוגן אשר מיועד לזיהוי עם המוצרים והשירותים.

אם מעוניינים ברישום הסלוגן כסימן מסחר, מומלץ לפעול באופן הבא:

  1. וודאו שהסלוגן יוצר "אופי מבחין". כלומר שיהיה זיהוי מסוים בינו לבין המוצר או השירות. לדוגמא : ייתכן והסלוגן "כדורים של זהב" יהיה כשיר לרישום בתור סלוגן של חנות פלאפל.
  2. הימנעו מתשבוחות ותיאורים. אם נחזור לדוגמא הקודמת – "הפיתה המושלמת בעיר" זה סלוגן שמתאר ומהלל את המוצר ולכן כפי הנראה אינו כשיר לרישום כסימן.
  3. נסו לחשוב על סלוגן שיוצר משמעות חדשה, פחות מקובלת.
  4. השתמשו בסלוגן אותו אתם רוצים לרשום. ככל שהשימוש יהיה נרחב יותר ועל פני פרק זמן רחב, זה יעזור ליצור "אופי מבחין" שיאפשר רישום.

וכמובן, מוטב להתייעץ עם עורך דין קניין רוחני אשר מתמחה בסימני מסחר. כיזמים ובעלות עסקים, אתם וודאי עסוקים מעל הראש. חשוב שתתנו לאיש מקצוע לקחת אחריות על הנושאים הללו. הקניין הרוחני הוא נדבך חשוב מאד בעסק וחשוב להשקיע בהגנה עליו. הגשת בקשה לרישום סימן מסחר דורשת התמקצעות וידע רב בתחום. מוזמנים ליצור קשר.

למאמר נוסף בנושא – "מהו סימן מסחר ולמה כדאי לרשום?"

Photo by Robert Anasch on Unsplash

שיתוף המאמר

עורך דין מוטי כהן

מעניק ייעוץ משפטי שוטף ליזמים, חברות, עסקים, אמנים ויוצרים מכל התחומים, בנושאי קניין רוחני – לרבות חוזי עבודה, חוזים מול לקוחות וספקים, ייעוץ משפטי בנושא אינטרנט (עריכת תקנון, מדיניות פרטיות ותנאי שימוש), רישום סימני מסחר, הגנה על סודות מסחריים ומידע עסקי ועוד.

עוד מאמרים בנושא סימני מסחר

מה בין קרוקודילים לבין NFT ומטא-וורס?

מהו סימן מסחר ולמה כדאי לרשום סימן מסחר?

למה אתם צריכים תקנון לאתר האינטרנט שלכם?

דילוג לתוכן