איך להשתמש בתמונות בלי להפר זכויות יוצרים – 7 עצות חשובות !

תביעות בגין הפרת זכויות יוצרים בתמונות נפוצות ביותר, ובתי המשפט לא מקילים ראש בפיצויים לנפגעים. כך למשל, רק לפני חודש (פברואר 2021) פסק בית משפט השלום בירושלים פיצוי בסך 40,000 ₪ לצלם , לאחר שהסוכנות היהודית פרסמה ללא אישור ברשתות החברתיות צילומי נוף שלו,  שצולמו על ידי רחפן. (ברדוגו נ' הסוכנות היהודית ת"א (ירושלים) 57923-10-19 ). אתם בהחלט לא רוצים להיקלע למצב לא נעים כזה,

לכן לפני שאתם.ן מעלים תמונות או קטעי וידאו – ולא משנה אם זה לאתר, לבלוג או לרשתות חברתיות, כנ"ל לא משנה אם זה למטרות רווח או אחרות –  וודאו שאתם רשאים לעשות זאת. אם יש ספק עדיף להתייעץ או להימנע.

אז בכל זאת,  אתם צריכים מדי פעם דימויים שילוו את הטקסטים או המצגות שלכם,

 מה האפשרויות החוקיות העומדות בפניכם?

  1. קיימות פלטפורמות חינמיות רבות, למשל Unsplash , Pixabay ואחרות. ניתן למצוא בהן המון תמונות לשימוש חופשי. חשוב לשים לב לאותיות הקטנות שמפרטות את תנאי השימוש. למשל יש כאלו שאסורות לשימוש מסחרי, חלק מחייבות מתן קרדיט לצלם, יש כאלו שמותר לעבד ולשנות – למשל לשים על גביהן לוגו – ויש כאלו שאוסרות זאת.
  2. לא מרוצים מהתמונות החינמיות? ישנם אתרים בתשלום כמו shutterstock ואחרים. כנ"ל בסעיף 1 – שימו לב לתנאי השימוש בכל תמונה.
  3. שווה להכירCreative Commons ארגון ללא מטרות רווח שמנגיש יצירות רבות מאושרות לשימוש, מכל המדיומים – ציור, צילום, סאונד ועוד. כנ"ל – שימו לב לאותיות הקטנות.  מלבד פרויקט זה, יש ארגונים אחרים, אם תחפשו בגוגל "public domain" , "license free" או מונחים דומים תוכלו להגיע לכל מיני מאגרים כאלו ואחרים שאפשר להשיג דרכם צילומים. בישראל קיים המאגר "פיקיוויקי" , הוא אמנם עדיין לא מאד מפותח אבל מן הסתם יגדל ויתפתח עם הזמן.
  4. אתם מצלמים? יופי! כיום לכל אחד ואחת יש בכיס מצלמות איכותיות ועוצמתיות. כמובן שמותר לכם להשתמש ביצירות שלכם. פרסמתם יצירה שלכם? חשוב שתציינו קרדיט וציינו שכל הזכויות שמורות (הרי לא תרצו שמישהו יקח מכם צילום ללא רשות…). בהזדמנות זו אפשר לציין את החשיבות של תקנון אתר, שבו מפורטות בין היתר הוראות שקשורות לזכויות יוצרים בתוך האתר וגם הוראות שבאות להגן עליכם כבעלי האתר מפני סיכונים משפטיים.
  5. תמונות שפגה תקופת זכויות היוצרים – בישראל הכלל הוא שלאחר 70 שנים ממות היוצר זכויות היוצרים פוקעות, לכן כעקרון מותר לכם להשתמש בתמונה של צלם/ת ישראלי שנפטר עד 1950. אם אתם משתמשים בתמונות של צלמים מחו"ל אדגיש שבמדינות שונות חל דין שונה באשר להתיישנות ולכן וודאו לפני השימוש.
  6. בקשו רשות! – תמיד עומדת בפניכם האפשרות לפנות לצלם.ת ולבקש ממנו רשות להשתמש בתמונה. תהיו מנומסים, תפרגנו בקרדיט מכל הלב ותחשבו אם יש דרך כלכלית או אחרת שבה אתם יכולים להודות לצלם.
  7. נקודה אחרונה מורכבת יותר – החוק מתיר לעשות "שימוש הוגן" בתמונות. למשל – למטרת הוראה בבית ספר, או ביקורת. גם פארודיה תהיה מותרת במקרים רבים. יחד עם זאת, כאן מומלץ להתייעץ לפני השימוש או פרסום כי גבולות ה"שימוש ההוגן" לא תמיד חדים וברורים ועדיף להימנע מהפרת זכויות שעלולה להגרם.

אם אתם עוסקים בכתיבת תוכן, זכויות היוצרים זה בהחלט נושא חשוב, אולם יש כמה דברים נוספים שכדאי שתכירו.

כמובן אם מתעוררת שאלה או צורך ביעוץ, אתם מוזמנים לפנות אלי לשיחת יעוץ ראשונית ללא עלות.

*האמור במאמר זה אינו בא כתחליף ליעוץ משפטי.

משרדי עוסק ביעוץ משפטי בנושאי זכויות יוצרים, קניין רוחני וליווי משפטי ביוזמות באינטרנט

קרדיט דימוי –

"Creative Commons" by Skley is licensed under CC BY-ND 2.0

דילוג לתוכן